Godziny otwarcia
od 04.09.2023
PONIEDZIAŁEK |
7:30 - 16:30 |
WTOREK |
7:30 - 16:30 |
ŚRODA |
7:30 -16:30 |
CZWARTEK |
7:30 -16:30 |
PIĄTEK |
7:30 -16:30 |
O nas
Biblioteka mieści się na parterze budynku szkolnego. Zajmuje dwa pomieszczenia - wypożyczalnię oraz czytelnię, w której mieści się Multimedialne Centrum Informacyjne liczące 12 stanowisk komputerowych podłączonych do drukarek oraz skanerów, dodatkowo dwa komputery znajdują się w wypożyczalni. Uczniowie bardzo chętnie odwiedzają bibliotekę, która stwarza czytelnikowi nowoczesne i atrakcyjne warunki zdobywania wiedzy.
Ponadto w pomieszczeniu biblioteki znajduje się punkt biblioteczny Fundacji Ziemi Chojnickiej i Zaborskiej liczący około 1000 woluminów głównie o tematyce ekologicznej.
Na stanowisku nauczyciela bibliotekarza pracuje Mirosława Augustyńska
W czytelni
Działalność biblioteki
"Książka to najlepszy przyjaciel człowieka, a biblioteka to świątynia jego myśli."
Cyceron
Działalność biblioteki dotycząca bezpośredniego kontaktu z czytelnikiem polega na:
- udostępnianiu zbiorów bibliotecznych: książek, płyt CD, DVD, kaset wideo, map,
- wyszukiwaniu informacji na tematy interesujące czytelnika,
- udzielaniu porad bibliograficznych, książkowych,
- zachęcaniu do czytania na przykład poprzez wystawy książek, konkursy, informowanie o nowościach bibliotecznych,
- udostępnianiu czternastu stanowisk komputerowych w czytelni i dwóch w bibliotece.
Regulamin biblioteki szkolnej
- Z biblioteki mogą korzystać: uczniowie, nauczyciele oraz inni pracownicy szkoły.
- Korzystanie z biblioteki jest bezpłatne.
- Korzystający z biblioteki zobowiązani są do dbałości o wypożyczone materiały.
- Jednocześnie można wypożyczyć 3 książki na dwa tygodnie.
- W uzasadnionych przypadkach biblioteka może zwiększyć liczbę wypożyczeń i przedłużyć termin zwrotu.
- W przypadku zgubienia, (zniszczenia) książki i innych materiałów czytelnik zobowiązany jest zwrócić taką samą pozycję albo inną wskazaną przez bibliotekarza.
- Wszystkie wypożyczone materiały powinny być zwrócone przed końcem roku szkolnego.
Reprezentanci naszej szkoły na międzyszkolnym konkursie szkół ponadpodstawowych
Konkurs zorganizowali pracownicy Biblioteki Pedagogicznej w Chojnicach 08.02. 2023 - "Znani i nieznani bohaterowie w walce o niepodległość ziemi chojnickiej - rodzina Łukowiczów". Pierwsze miejsce zdobyła Dominika Polikowska z klasy 4 ERp., Drugie miejsce - Tatiana Michałowska z klasy 1a TL, a Maksymilian Gumienniczek z klasy 1 b TL otrzymał wyróżnienie.
Konkurs pięknego czytania w czytelni
Kontakt
Biblioteka Technikum nr 2
ul. Dworcowa 1
89-600 Chojnice
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
BIBLIOTEKA POLECA:
Koncert "Pilecki. Życie wypełnione Polską"
Niezwykły koncert z okazji 120. rocznicy urodzin Rotmistrza. Spektakl to muzyczna opowieść przetykana wspomnieniami i fragmentami listów Rotmistrza Witolda Pileckiego. Koncert można obejrzeć na profilu MEiN na Facebooku. Materiał jest dostępny również w serwisie You Tube https://www.youtube.com/watch?v=ip37DRwdUcs.
Serwis Polska-Poezja.pl
Witryna oferuje klasykę polskiej poezji czytaną przez znanych polskich aktorów w serwisie You Tube. Można tam między innymi posłuchać wiersza Tadeusza Różewicza pt.: "List do ludożerców".
Wirtualna Biblioteka Literatury Polskiej
Linki do: alfabetycznego indeksu autorów, tytułów w porządku chronologicznym, not biograficznych, literatury i kultury - ilustracje.
Czytanie "Baśni" Hansa Christiana Andersena (1805 - 1875) z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci
"Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci" obchodzony jest 02.04.2023 w rocznicę urodzin duńskiego baśniopisarza H. Ch. Andersena. Jego utwory można poczytać w bibliotece internetowej "Wolne Lektury". W You Tube można obejrzeć film: "Królowa Śniegu" lub posłuchać baśni "Słowik", którą czyta Marcin Sztabiński.
Światowy dzień Czytania Tolkiena - 25 marca 2023
Tego dnia wspominamy postać i dorobek najpopularniejszego pisarza fantazy w historii: więcej.
Sprawdź swoją wiedzę w quizie: dzień_czytania_Tolkiena_sprawdz_ile_wiesz_o_krasnoludach_i_hobbitach.
Posłuchaj audiobooków: "Rudy Jill i jego pies", "Hobbit, czyli tam i spowrotem".
Niestatystyczny.pl
Strona internetowa Niestatystyczny.pl o podtytule: "Nie jestem statystycznym Polakiem, lubię czytać książki" zrzesza miłośników literatury. Na stronie publikowane są ciekawostki dotyczące książek i ich ekranizacji, informacje o konkursach oraz o premierach na polskim rynku. Społeczność zrzeszająca miłośników książek znajduje się tutaj: https://www.facebook.com/lubie.czytac.ksiazki. I tutaj: https://www.instagram.com/niestatystyczny/.
Serwis WIKIŹRÓDŁA - 217 181 tekstów 2278 autorów
Wikiźródła, wolna biblioteka - to społeczny projekt, z którego można swobodnie korzystać. Celem twórców serwisu jest utworzenie wolnej biblioteki tekstów źródłowych oraz ich tłumaczeń. Na przykład kto chce zapoznać się z przepisami postnych i jarskich dań z 1927 roku autorstwa Pani Elżbiety zapraszam TUTAJ.
Project Gutenberg
Miejsce z tysiącami ebooków po angielsku. Świetny sposób, aby poćwiczyć język obcy albo zapoznać się z tekstem niedostępnym po polsku. Dzięki temu portalowi można zapoznać się z najpopularniejszą wersją francuskiej baśni ludowej o "Pięknej i bestii": https://www.gutenberg.org/files/7074/7074-h/7074-h.htm lub wybrać coś do czytania z książek posortowanych według popularności: https://www.gutenberg.org/ebooks/search/?sort_order=downloads.
Musical "Chłopi"
"Chłopi" według powieści Władysława Reymonta to kolejny, po spektakularnym sukcesie "Lalki" musical Wojciecha Kościelniaka. Reżyser ponownie sięga po trudny do przełożenia na język teratralny tekst literacki i z powodzeniem przenosi go na Dużą Scenę Teatru Muzycznego w Gdyni. Jego interpretacja tego dzieła to pierwsza próba opowiedzenia w musicalowy sposób ważkiej lektury. Link: https://vod.tvp.pl/website/chlopi,47294173.
Ninateka - filmy, spektakle, koncerty. Oglądaj i słuchaj.
Ninateka to filmy dokumentalne fabularne, reportaże, animacje, filmy eksperymentalne, zapisy spektakli teatralnych i operowych, rejestracje koncertów, relacje dokumentujące życie kulturalne i społeczne oraz audycje radiowe. Wszystkie materiały zamieszczone w NINATECE są bezpłatne. To ponad 7000 darmowych plików audio i wideo. Dostęp do nich nie wymaga logowania i wszystkie materiały są całkowicie wolne od reklam.
Lekcje o człowieku . Klasyka na nowo odczytana
Jest to bogaty zbiór multimediów na temat lektur szkolnych od średniowiecza po współczesność. Lektur tych jest dwanaście, a materiałów im poświęconych - dużo, dużo więcej. Mogą służyć jako powtórka z lektur przed maturą TUTAJ. Na przykład jedną z lektur są "Opowiadania" Tadeusza Borowskiego.
Bezpłatne audiobooki w POLONA.PL
70 audiobooków jest dostępnych bezpłatnie w bibliotece cyfrowej POLONA.PL i na stronie wolnelektury.pl. Pełną listę audiobooków Biblioteka Narodowa prezentuje na stronie internetowej dostępnej pod następującym linkiem: https://bn.org.pl/w-bibliotece/4168-bezplatne-audiobooki-w-polona.pl.html?fbclid=IwAR1vQ1rwFV5BENui31Cw6jD5UC4ipSFRSlIllqeC_VWv_5yJQPgJu8xp1_c.
Nowela Marii Dąbrowskiej "Boże Narodzenie"
To ciepła i krzepiąca krótka opowieść o tradycyjnych przygotowaniach do świąt widzianych oczami dzieci w XX wieku. Link do opowiadania: https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/dabrowska-boze-narodzenie/
Nowy portal Instytutu Pamięci Narodowej
Znajdziemy tam szereg bezpłatnych publikacji o tematyce historycznej. Link do strony https://edukacja.ipn.gov.pl/edu/
MINIszkolenie dla młodzieży: "9 rozpraszaczy, które skutecznie zakłócają TWOJE skupienie - czyli jak zorganizować naukę online?"
Trenerka Anna Płoska, prowadząca to spotkanie, omawia najczęstsze "przeszkadzacze", które towarzyszą młodzieży podczas nauczania zdalnego. Proponuję oglądać od 4:30 - wtedy faktycznie się zaczyna, a całe szkolenie trwa niecałe 45 min. Link do szkolenia: https://csipz.pl/9rozpraszaczy/
Spotkanie na temat: "Ciemna strona perfekcjonizmu - jak sobie z nim radzić".
Gościem specjalnym wydarzenia jest Piotr Grzelak - psycholog, szkoleniowiec i coach z 6-letnim doświadczeniem. Na szkoleniu dowiesz się, że nie da się robić rzeczy idealnie, na 100% i że nadmierny perfekcjonizm w naszym życiu prywatnym i zawodowym może wywołać więcej szkód niż dobrego. W 32 minucie pojawia się plansza z cechami charakteryzującymi perfekcjonistów, które są po kolei omawiane. Druga plansza związana z perfekcjonizmem i prokrastynacją pojawia się w 1:03. Zamieszczone są na niej sposoby, jak pomóc sobie z realizacją różnych zadań (po kolei omówione przez P. Grzelaka). Na przykład zasada 3 minut, która polega na tym, że to co sprawia nam trudność, albo to czego nie chcemy robić - postarajmy się robić chociaż przez 3 minuty. Bierzemy stoper, włączamy i robimy przez 3 minuty. Dajemy sobie szansę, wybór - czy będziemy kontynuować, czy nie. Link do strony ze spotkaniem: https://csipz.pl/8zlot/
Chmura czytania - kanon kulturalnego człowieka
"Chmura czytania daje książki, które sami chcemy czytać. Książki autorów mówiących rzeczy ważne - warte poznania, przypomnienia, czy wręcz odkrycia na nowo przez współczesnych czytelników" - jak piszą autorzy inincjatywy, związani z Fundacją Festina Lente. Link do portalu: http://chmuraczytania.kartalia.pl/index.php
Polecam przeczytać książkę "Wizyta kapitana Stormfielda w niebie" Marka Twaina. W dużym skrócie autor opisal w niej swoją wizję życia po życiu. Link do książki: http://chmuraczytania.kartalia.pl/uploads/137/files/PDF/Mark%20Twain%20-%20Wizyta%20kapitana%20Stormfielda%20w%20niebie%20-%20wersja%20PDF.pdf
Artykuł o Bolesławie Prusie - jednym z pierwszych polskich kolarzy.
Co pisał Bolesław Prus prawie 130 lat temu na temat pojawiających się na przełomie XIX i XX wieku rowerów - rowerów, których spoleczeństwo się bało, a ich użytkowników nazywano lucyferami. Oto link do artykułu: https://rowerowa.pl/news/boleslaw-prus-byl-jednym-z-pierwszych-polskich-kolarzy-w-szkole-tego-nam-nie-powiedzieli?fbclid=IwAR2_KR0Dy6cQamVE-Z5AYveUQBfJGzCTGHgr283o4j8ZA6vemPpnn2HRz3A
Serwis: Biblioteka Wolne Lektury - podstawowe źródło bezpłatnych lektur szkolnych
W wyniku zamknięcia szkół i bibliotek Wolne Lektury stały się kluczowym zasobem dla wszystkich, których sytuacja zmusiła do nauki przez internet.
Wcześniej polecałam Czytelnikom obejrzenie sztuki teratralnej "Śluby panieńskie", a teraz zapraszam do lektury książki która znajduje się pod następującym linkiem: https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/fredro-sluby-panienskie/, oczywiście w serwisie Wolne Lektury.
NINATEKA - filmy, koncerty, spektale. Oglądaj i słuchaj.
Zapraszam do obejrzenia sztuki teratralnej, klasyki polskiej komedii: "Ślubów panieńskich" Gabrieli Zapolskiej w reżyserii Jana Englerta przygotowanej w Teatrze Narodowym w Warszawie. https://ninateka.pl/film/sluby-panienskie-jan-englert
Techniki nauki
Zapraszam do zapoznania się z cyklem "Techniki nauki" na platformie vod.tvp.pl. Szczególnie polecam "Proste sposoby na szybkie czytanie", a oto link do strony https://vod.tvp.pl/video/techniki-nauki,proste-sposoby-na-szybkie-czytanie,50469010 M. Augustyńska