• Czcionka:
 • A
 • A+
 • A++
 • zresetuj wielkość interlinii
 • włącz większą interlinie+
 • Kontrast:
 • włacz kontrast
 • wyłacz kontrast
 • Informacje:
 • invalid

Godziny otwarcia 

od 01.09.2022

PONIEDZIAŁEK

7.45 - 15.45

WTOREK

7.45 - 15.15

ŚRODA

7.45 - 15.15

CZWARTEK

7.45 - 14.45

  14:45 - 15:45 konsultacje

PIĄTEK

7.45 - 14.45

 

O nas

Biblioteka mieści się na parterze budynku szkolnego. Zajmuje dwa pomieszczenia - wypożyczalnię oraz czytelnię, w której mieści się Multimedialne Centrum Informacyjne liczące 12 stanowisk komputerowych podłączonych do drukarek oraz skanerów, dodatkowo dwa komputery znajdują się w wypożyczalni. Uczniowie bardzo chętnie odwiedzają bibliotekę, która stwarza czytelnikowi nowoczesne i atrakcyjne warunki zdobywania wiedzy.

Ponadto w pomieszczeniu biblioteki znajduje się punkt biblioteczny Fundacji Ziemi Chojnickiej i Zaborskiej liczący około 1000 woluminów głównie o tematyce ekologicznej.

Na stanowisku nauczyciela bibliotekarza pracuje Mirosława Augustyńska

 

 

                                                            W czytelni

 

Działalność biblioteki

 "Książka to najlepszy przyjaciel człowieka, a biblioteka to świątynia jego myśli."

Cyceron

 

Działalność biblioteki dotycząca bezpośredniego kontaktu z czytelnikiem polega na:

 • udostępnianiu zbiorów bibliotecznych: książek, płyt CD, DVD, kaset wideo, map,
 • wyszukiwaniu informacji na tematy interesujące czytelnika,
 • udzielaniu porad bibliograficznych, książkowych,
 • zachęcaniu do czytania na przykład poprzez wystawy książek, konkursy, informowanie o nowościach bibliotecznych,
 • udostępnianiu czternastu stanowisk komputerowych w czytelni i dwóch w bibliotece.

 

Regulamin biblioteki szkolnej

 1. Z biblioteki mogą korzystać: uczniowie, nauczyciele oraz inni pracownicy szkoły.
 2. Korzystanie z biblioteki jest bezpłatne.
 3. Korzystający z biblioteki zobowiązani są do dbałości o wypożyczone materiały.
 4. Jednocześnie można wypożyczyć 3 książki na dwa tygodnie.
 5. W uzasadnionych przypadkach biblioteka może zwiększyć liczbę wypożyczeń i przedłużyć termin zwrotu.
 6. W przypadku zgubienia, (zniszczenia) książki i innych materiałów czytelnik zobowiązany jest zwrócić taką samą pozycję albo inną wskazaną przez bibliotekarza.
 7. Wszystkie wypożyczone materiały powinny być zwrócone przed końcem roku szkolnego.


 

      Kontakt

Biblioteka Technikum nr 2
ul. Dworcowa 1
89-600 Chojnice
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

BIBLIOTEKA POLECA:

 

Koncert "Pilecki. Życie wypełnione Polską"

Niezwykły koncert z okazji 120. rocznicy urodzin Rotmistrza. Spektakl to muzyczna opowieść przetykana wspomnieniami i fragmentami listów Rotmistrza Witolda Pileckiego. Koncert można obejrzeć na profilu MEiN na Facebooku. Materiał jest dostępny również w serwisie You Tube https://www.youtube.com/watch?v=ip37DRwdUcs.

 

Serwis Polska-Poezja.pl

Witryna oferuje klasykę polskiej poezji czytaną przez znanych polskich aktorów w serwisie You Tube. Można tam między innymi posłuchać wiersza Tadeusza Różewicza pt.: "List do ludożerców". Tadeusz Różewicz jest jednym z patronów roku 2021.

 

23.04.2021 - Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Z okazji tego dnia można zapoznać się ze stanem czytelnictwa w czasie pandemii w artykule: Raport o stanie czytelnictwa: jak czytamy w czasie pandemii.

 

Wirtualna Biblioteka Literatury Polskiej

Linki do: alfabetycznego indeksu autorów, tytułów w porządku chronologicznym, not biograficznych, literatury i kultury - ilustracje.

 

Pobieranie kodów dostępu do biblioteki cyfrowej Legimi z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnicach

Biblioteka cyfrowa Legimi oferuje ponad 60 tysięcy ebooków i audiobooków. Wystarczy pobrać kod dostępu z biblioteki miejskiej i można korzystać ze zbiorów Legimi przez miesiąc bezpłatnie i legalnie. Czytelnicy mają możliwość telefonicznego odbioru kodu Legimi (Mediateka) w godz. 8.00 - 15.00. Wystarczy zadzwonić pod numer 52 397 2807 i połączyć się z Mediateką.

 

Czytanie "Baśni" Hansa Christiana Andersena (1805 - 1875) z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci

"Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci" obchodzony jest 02.04.2021 w rocznicę urodzin duńskiego baśniopisarza H. Ch. Andersena. Jego utwory można poczytać w bibliotece internetowej "Wolne Lektury". W You Tube można obejrzeć film: "Królowa Śniegu" lub posłuchać baśni "Słowik", którą czyta Marcin Sztabiński.

 

Światowy dzień Czytania Tolkiena - 25 marca 2021

Tego dnia wspominamy postać i dorobek najpopularniejszego pisarza fantazy w historii: więcej.

Sprawdź swoją wiedzę w quizie: dzień_czytania_Tolkiena_sprawdz_ile_wiesz_o_krasnoludach_i_hobbitach.

Posłuchaj audiobooków: "Rudy Jill i jego pies", "Hobbit, czyli tam i spowrotem".

 

"Nie nadaję się do tego. Są lepsi..." - jak pracować nad własną samooceną, jak definiować poczucie własnej wartości.

Dnia 23.03.2021 o godzinie 18.00 odbędzie się spotkanie na temat problemu z poczuciem własnej wartości, jego wpływu na nasze życie zawodowe i prywatne. Gdzie? Fanpage Centrum Szkoleń i Promocji Zatrudnienia. Gościem specjalnym będzie Barbara Habrych - doradca zawodowy, trener biznesu i edukacji, ambasador EPALE podczas 10 Zdalnego Zlotu Ponadczasowych Doradców Zawodowych.

 

"Salon zdobywców" nadawany z Wrocławskiego Domu Literatury

Salon zdobywców to spotkania z laureatami najważniejszych polskich nagród literackich przyznanych w ubiegłym roku. Rozmowy odbędą się w sieci na żywo. Spotkania zaplanowane są na trzy wieczory: 1. 09.03.21 o 19.00 Dorota Kotas, Barbara Sadurska i Dominika Słowik, 2. 14.03.21 0 17.00 Łukasz Orbitowski i Radek Rak I Facebook, 3. 30.03.21 o 19.00 Agnieszka Dauksza i Katarzyna Kobylarczyk I Facebook. Spotkania można śledzić na żywo podczas transmisji oraz ich nagrania na Facebooku Wrocławskiego Domu Literatury: https://www.facebook.com/WroclawskiDomLiteratury.

 

Niestatystyczny.pl

Strona internetowa Niestatystyczny.pl o podtytule: "Nie jestem statystycznym Polakiem, lubię czytać książki" zrzesza miłośników literatury. Na stronie publikowane są ciekawostki dotyczące książek i ich ekranizacji, informacje o konkursach oraz o premierach na polskim rynku. Społeczność zrzeszająca miłośników książek znajduje się tutaj: https://www.facebook.com/lubie.czytac.ksiazki. I tutaj: https://www.instagram.com/niestatystyczny/.

 

Serwis WIKIŹRÓDŁA - 217 181 tekstów 2278 autorów

Wikiźródła, wolna biblioteka - to społeczny projekt, z którego można swobodnie korzystać. Celem twórców serwisu jest utworzenie wolnej biblioteki tekstów źródłowych oraz ich tłumaczeń. Na przykład kto chce zapoznać się z przepisami postnych i jarskich dań z 1927 roku autorstwa Pani Elżbiety zapraszam TUTAJ.

 

Project Gutenberg

Miejsce z tysiącami ebooków po angielsku. Świetny sposób, aby poćwiczyć język obcy albo zapoznać się z tekstem niedostępnym po polsku. Dzięki temu portalowi można zapoznać się z najpopularniejszą wersją francuskiej baśni ludowej o "Pięknej i bestii": https://www.gutenberg.org/files/7074/7074-h/7074-h.htm lub wybrać coś do czytania z książek posortowanych według popularności: https://www.gutenberg.org/ebooks/search/?sort_order=downloads.

 

Musical "Chłopi"

"Chłopi" według powieści Władysława Reymonta to kolejny, po spektakularnym sukcesie "Lalki" musical Wojciecha Kościelniaka. Reżyser ponownie sięga po trudny do przełożenia na język teratralny tekst literacki i z powodzeniem przenosi go na Dużą Scenę Teatru Muzycznego w Gdyni. Jego interpretacja tego dzieła to pierwsza próba opowiedzenia w musicalowy sposób ważkiej lektury. Link: https://vod.tvp.pl/website/chlopi,47294173.

 

Obchody Dnia Bezpiecznego Internetu 2021 - obchodzimy przez cały luty i marzec

Na stronie internetowej https://www.saferinternet.pl/ można znaleźć wiele przydatnych informacji i materiałów skierowanych do uczniów, nauczycieli. Warto się z nimi zapoznać: https://www.saferinternet.pl/dbi/pakiety-edukacyjne.html.

Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży: https://116111.pl/.

Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci: https://800100100.pl/.

Dyżurnet.pl - zgłaszanie nielegalnych treści znalezionych w internecie: https://dyzurnet.pl/.

 

Ninateka - filmy, spektakle, koncerty. Oglądaj i słuchaj.

Ninateka to filmy dokumentalne fabularne, reportaże, animacje, filmy eksperymentalne, zapisy spektakli teatralnych i operowych, rejestracje koncertów, relacje dokumentujące życie kulturalne i społeczne oraz audycje radiowe. Wszystkie materiały zamieszczone w NINATECE są bezpłatne. To ponad 7000 darmowych plików audio i wideo. Dostęp do nich nie wymaga logowania i wszystkie materiały są całkowicie wolne od reklam.

 

Krzysztof Kamil Baczyński - setna rocznica urodzin

Biblioteka Narodowa opublikowała na swojej stronie internetowej material o patronie roku 2021 Krzysztofie Kamilu Baczyńskim. Cały materiał można przeczytać TUTAJ.

 

Lekcje o człowieku . Klasyka na nowo odczytana

Jest to bogaty zbiór multimediów na temat lektur szkolnych od średniowiecza po współczesność. Lektur tych jest dwanaście, a materiałów im poświęconych - dużo, dużo więcej. Mogą służyć jako powtórka z lektur przed maturą TUTAJ. Na przykład jedną z lektur są "Opowiadania" Tadeusza Borowskiego.

 

Balet "Burza" według Williama Shakespeare'a

W Teatrze Wielkim - w Operze Narodowej w piątek 29.01.21 o godzinie 19.00, online - odbędzie się spektakl "Burza" dostępny pod następującym linkiem: https://vod.teatrwielki.pl/burza/.

 

Bezpłatne audiobooki w POLONA.PL

70 audiobooków jest dostępnych bezpłatnie w bibliotece cyfrowej POLONA.PL i na stronie wolnelektury.pl. Pełną listę audiobooków Biblioteka Narodowa prezentuje na stronie internetowej dostępnej pod następującym linkiem: https://bn.org.pl/w-bibliotece/4168-bezplatne-audiobooki-w-polona.pl.html?fbclid=IwAR1vQ1rwFV5BENui31Cw6jD5UC4ipSFRSlIllqeC_VWv_5yJQPgJu8xp1_c.

 

Ebooki Legimi- bestsellery i nowości dostępne w Twoim smartfonie, tablecie i czytniku ebooków.

Serwis Legimi ofeeruje nielimitowany dostęp do ponad 60 tysięcy ebooków i audiobooków - przez 30 dni za darmo. Uwaga! - należy wysłać w porę bezpłatnego smsa z rezygnacją. Opis oferty na stronie: https://www.t-mobile.pl/c/ebooki

 

Zapraszam do udziału w konkursie związanym z czytaniem dla uczniów szkół ponadpodstawowych:

"Przekonaj innych do czytania" - nakręć jednominutowy film zachęcający innych do czytania książek. Plakat znajduje się poniżej, a regulamin konkursu pod następującym linkiem: http://pbw.gda.pl/wp-content/uploads/2021/01/Przekonaj-innych-do-czytania.pdf

 

Z życzeniami, aby te Święta były jak najbardziej normalne - wiersz

Pomódlmy się w Noc Betlejemską, w Noc Szczęśliwego Rozwiązania, by wszystko się nam rozplątało, węzły, konflikty, powikłania.

Oby się wszystkie trudne sprawy porozkręcały jak supełki, własne ambicje i urazy zaczęły śmieszyć jak kukiełki.

Oby w nas paskudne jędze pozamieniały się w owieczki, a w oczach mądre łzy stanęły jak na choince barwnej świeczki.

Niech anioł podrze każdy dramat aż do rozdziału ostatniego, i niech nastraszy każdy smutek, tak jak goryle niemądrego.

Aby się wszystko uprościło - było zwyczajne - proste sobie - by szpak pstrokaty, zagrypiony, fikał koziołki nam na grobie.

Aby wątpiący się rozpłakał na cud czekający w swej kolejce, a Matka Boska - cichych, ufnych - na zawsze wzięła w swoje ręce.

(Wiersz staroświecki - ksiądz Jan Twardowski)

 

Nowela Marii Dąbrowskiej "Boże Narodzenie"

To ciepła i krzepiąca krótka opowieść o tradycyjnych przygotowaniach do świąt widzianych oczami dzieci w XX wieku. Link do opowiadania: https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/dabrowska-boze-narodzenie/

 

Nowy portal Instytutu Pamięci Narodowej

Znajdziemy tam szereg bezpłatnych publikacji o tematyce historycznej. Link do strony https://edukacja.ipn.gov.pl/edu/

 

Świąteczna piosenka... z miłości do książek.

Piosenkę zaprezentowały bibliotekarki z Biblioteki Publicznej w Piasecznie. Link do piosenki, która wprowadza w świąteczny nastrój: https://www.youtube.com/watch?v=yFVL_NgOKg4&feature=emb_logo.

 

Prezentownik świąteczny. Propozycje prezentów: romanse, literatura obyczajowa i inne. (https://lubimyczytac.pl/aktualnosci/tag/prezentownik)

Serwis internetowy LubimyCzytać zachęca do zapoznania się z książkami idealnymi na gwiazdkowy prezent:

* literatura piękna - https://lubimyczytac.pl/prezentownik-swiateczny-propozycje-prezentow-romanse-literatura-obyczajowa,

* publicystyka, reportaże, biografie - https://lubimyczytac.pl/prezentownik-swiateczny-propozycje-prezentow-publicystyka-reportaze-biografie,

* kryminały, fantastyka, groza - https://lubimyczytac.pl/prezentownik-swiateczny-propozycje-prezentow-kryminaly-fantastyka-groza

* romanse, literatura obyczajowa - https://lubimyczytac.pl/prezentownik-swiateczny-propozycje-prezentow-romanse-literatura-obyczajowa

 

MINIszkolenie dla młodzieży: "9 rozpraszaczy, które skutecznie zakłócają TWOJE skupienie - czyli jak zorganizować naukę online?"

Trenerka Anna Płoska, prowadząca to spotkanie, omawia najczęstsze "przeszkadzacze", które towarzyszą młodzieży podczas nauczania zdalnego. Proponuję oglądać od 4:30 - wtedy faktycznie się zaczyna, a całe szkolenie trwa niecałe 45 min. Link do szkolenia: https://csipz.pl/9rozpraszaczy/

 

Spotkanie na temat: "Ciemna strona perfekcjonizmu - jak sobie z nim radzić".

Gościem specjalnym wydarzenia jest Piotr Grzelak - psycholog, szkoleniowiec i coach z 6-letnim doświadczeniem. Na szkoleniu dowiesz się, że nie da się robić rzeczy idealnie, na 100% i że nadmierny perfekcjonizm w naszym życiu prywatnym i zawodowym może wywołać więcej szkód niż dobrego. W 32 minucie pojawia się plansza z cechami charakteryzującymi perfekcjonistów, które są po kolei omawiane. Druga plansza związana z perfekcjonizmem i prokrastynacją pojawia się w 1:03. Zamieszczone są na niej sposoby, jak pomóc sobie z realizacją różnych zadań (po kolei omówione przez P. Grzelaka). Na przykład zasada 3 minut, która polega na tym, że to co sprawia nam trudność, albo to czego nie chcemy robić - postarajmy się robić chociaż przez 3 minuty. Bierzemy stoper, włączamy i robimy przez 3 minuty. Dajemy sobie szansę, wybór - czy będziemy kontynuować, czy nie. Link do strony ze spotkaniem: https://csipz.pl/8zlot/

 

Chmura czytania - kanon kulturalnego człowieka

"Chmura czytania daje książki, które sami chcemy czytać. Książki autorów mówiących rzeczy ważne - warte poznania, przypomnienia, czy wręcz odkrycia na nowo przez współczesnych czytelników" - jak piszą autorzy inincjatywy, związani z Fundacją Festina Lente. Link do portalu: http://chmuraczytania.kartalia.pl/index.php

Polecam przeczytać książkę "Wizyta kapitana Stormfielda w niebie" Marka Twaina. W dużym skrócie autor opisal w niej swoją wizję życia po życiu. Link do książki: http://chmuraczytania.kartalia.pl/uploads/137/files/PDF/Mark%20Twain%20-%20Wizyta%20kapitana%20Stormfielda%20w%20niebie%20-%20wersja%20PDF.pdf

 

Artykuł o Bolesławie Prusie - jednym z pierwszych polskich kolarzy.

Co pisał Bolesław Prus prawie 130 lat temu na temat pojawiających się na przełomie XIX i XX wieku rowerów - rowerów, których spoleczeństwo się bało, a ich użytkowników nazywano lucyferami. Oto link do artykułu: https://rowerowa.pl/news/boleslaw-prus-byl-jednym-z-pierwszych-polskich-kolarzy-w-szkole-tego-nam-nie-powiedzieli?fbclid=IwAR2_KR0Dy6cQamVE-Z5AYveUQBfJGzCTGHgr283o4j8ZA6vemPpnn2HRz3A

 

Serwis: Biblioteka Wolne Lektury - podstawowe źródło bezpłatnych lektur szkolnych

W wyniku zamknięcia szkół i bibliotek Wolne Lektury stały się kluczowym zasobem dla wszystkich, których sytuacja zmusiła do nauki przez internet.

Wcześniej polecałam Czytelnikom obejrzenie sztuki teratralnej "Śluby panieńskie", a teraz zapraszam do lektury książki która znajduje się pod następującym linkiem: https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/fredro-sluby-panienskie/, oczywiście w serwisie Wolne Lektury.

 

Spotkania w "empiku" - wydarzenia online.

25 listopada 20202 o godz. 18.00 Empik zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu #premiera online. Gośćmi będą Małgorzata Halber i Olga Drenda, autorki "Książki o miłośći". Rozmowę poprowadzi Michał Nogaś. W trakcie wydarzenia możliwe będzie zadawanie pytań w komentarzach pod streamingiem. Transmisja do spotkania będzie dostępna na https://www.facebook.com/empikcom/. Serdecznie zapraszam.

Również 25.11. 2020, ale o godzinie 20.00 gościem cyklu #premieraonline będzie Katarzyna Bonda, autorka książki "Miłość czyni dobrym". Rozmowę poprowadzi Justyna Dżbik. Podobnie jak wyżej będzie możliwość zadawania pytań. Dostępność do transmisji ze spotkania również pod tym samym linkiem co poprzednie spotkanie https://www.facebook.com/empikcom/. Zapraszam na spotkanie.

 

NINATEKA - filmy, koncerty, spektale. Oglądaj i słuchaj.

Zapraszam do obejrzenia sztuki teratralnej, klasyki polskiej komedii: "Ślubów panieńskich" Gabrieli Zapolskiej w reżyserii Jana Englerta przygotowanej w Teatrze Narodowym w Warszawie. https://ninateka.pl/film/sluby-panienskie-jan-englert

 

Darmowy listopad w rezydencjach królewskich

Jeszcze do końca listopada trwa akcja "Darmowy listopad w rezydencjach królewskich". Tegoroczne zwiedzanie w przestrzeni wirtualnej odbywa się pod hasłem:"Królewskie skarby znane i nieznane - odkryjmy je razem". Można zwiedzić Zamek Królewski w Warszawie, Muzeum Łazienki Królewskie, Zamek Królewski na Wawelu, Muzeum Zamkowe w Malborku oraz Zamek Króleski w Sandomierzu. Zwiedzającym pezentowane są różne ciekawostki dotyczące prezentowanych rezydencji. Jest to wyjątkowa okazja do zapoznania się z przygotowanymi atrakcjami za darmo, więcej na stronie https://www.lazienki-krolewskie.pl/pl

 

Ogólnopolski projekt Czytaj PL "Upoluj swoją książkę"

Przez cały listopad, w ramach projektu, dostęp do 12 książek za darmo. Wszystko dzięki jednej aplikacji i jednemu kodowi. Wystarczy smartfon. Plakat z okladkami 12 książek i kodem QR (oraz instrukcją postępowania) dostępny pod adresem https://instytutksiazki.pl/files/upload/files/newsletter%20Czytaj%20PL/20201023%20czytaj_pl_2020_plakat_kv_b2_szkoly(1).pdf?fbclid=IwAR3JhGUl6lZqv1VetlVvNXny9brtMZuP2JEcvlLTwXTkrTOClHSE98TPoEY

 

Techniki nauki

Zapraszam do zapoznania się z cyklem "Techniki nauki" na platformie vod.tvp.pl. Szczególnie polecam "Proste sposoby na szybkie czytanie", a oto link do strony https://vod.tvp.pl/video/techniki-nauki,proste-sposoby-na-szybkie-czytanie,50469010 M. Augustyńska

 

©2020 Technikum nr 2 w Chojnicach