• Czcionka:
  • A
  • A+
  • A++
  • zresetuj wielkość interlinii
  • włącz większą interlinie+
  • Kontrast:
  • włacz kontrast
  • wyłacz kontrast
  • Informacje:
  • invalid

Godziny otwarcia 

od 04.09.2023

PONIEDZIAŁEK

7:30 - 16:30

WTOREK

7:30 - 16:30

ŚRODA

7:30 -16:30

CZWARTEK

 

7:30 -16:30

PIĄTEK

7:30 -16:30

 

O nas

Biblioteka mieści się na parterze budynku szkolnego. Zajmuje dwa pomieszczenia - wypożyczalnię oraz czytelnię, w której mieści się Multimedialne Centrum Informacyjne liczące 12 stanowisk komputerowych podłączonych do drukarek oraz skanerów, dodatkowo dwa komputery znajdują się w wypożyczalni. Uczniowie bardzo chętnie odwiedzają bibliotekę, która stwarza czytelnikowi nowoczesne i atrakcyjne warunki zdobywania wiedzy.

Ponadto w pomieszczeniu biblioteki znajduje się punkt biblioteczny Fundacji Ziemi Chojnickiej i Zaborskiej liczący około 1000 woluminów głównie o tematyce ekologicznej.

Na stanowisku nauczyciela bibliotekarza pracuje Mirosława Augustyńska

 

 

                                                            W czytelni

 

Działalność biblioteki

 "Książka to najlepszy przyjaciel człowieka, a biblioteka to świątynia jego myśli."

Cyceron

 

Działalność biblioteki dotycząca bezpośredniego kontaktu z czytelnikiem polega na:

  • udostępnianiu zbiorów bibliotecznych: książek, płyt CD, DVD, kaset wideo, map,
  • wyszukiwaniu informacji na tematy interesujące czytelnika,
  • udzielaniu porad bibliograficznych, książkowych,
  • zachęcaniu do czytania na przykład poprzez wystawy książek, konkursy, informowanie o nowościach bibliotecznych,
  • udostępnianiu czternastu stanowisk komputerowych w czytelni i dwóch w bibliotece.

 

Regulamin biblioteki szkolnej

  1. Z biblioteki mogą korzystać: uczniowie, nauczyciele oraz inni pracownicy szkoły.
  2. Korzystanie z biblioteki jest bezpłatne.
  3. Korzystający z biblioteki zobowiązani są do dbałości o wypożyczone materiały.
  4. Jednocześnie można wypożyczyć 3 książki na dwa tygodnie.
  5. W uzasadnionych przypadkach biblioteka może zwiększyć liczbę wypożyczeń i przedłużyć termin zwrotu.
  6. W przypadku zgubienia, (zniszczenia) książki i innych materiałów czytelnik zobowiązany jest zwrócić taką samą pozycję albo inną wskazaną przez bibliotekarza.
  7. Wszystkie wypożyczone materiały powinny być zwrócone przed końcem roku szkolnego.

Reprezentanci naszej szkoły na międzyszkolnym konkursie szkół ponadpodstawowych

Konkurs zorganizowali pracownicy Biblioteki Pedagogicznej w Chojnicach 08.02. 2023 - "Znani i nieznani bohaterowie w walce o niepodległość ziemi chojnickiej - rodzina Łukowiczów".  Pierwsze miejsce zdobyła Dominika Polikowska z klasy 4 ERp., Drugie miejsce - Tatiana Michałowska z klasy 1a TL, a Maksymilian Gumienniczek z klasy 1 b TL otrzymał wyróżnienie.

 

  Konkurs pięknego czytania w czytelni

 

 

 

      Kontakt

Biblioteka Technikum nr 2
ul. Dworcowa 1
89-600 Chojnice
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

BIBLIOTEKA POLECA:

 

Koncert "Pilecki. Życie wypełnione Polską"

Niezwykły koncert z okazji 120. rocznicy urodzin Rotmistrza. Spektakl to muzyczna opowieść przetykana wspomnieniami i fragmentami listów Rotmistrza Witolda Pileckiego. Koncert można obejrzeć na profilu MEiN na Facebooku. Materiał jest dostępny również w serwisie You Tube https://www.youtube.com/watch?v=ip37DRwdUcs.

 

Serwis Polska-Poezja.pl

Witryna oferuje klasykę polskiej poezji czytaną przez znanych polskich aktorów w serwisie You Tube. Można tam między innymi posłuchać wiersza Tadeusza Różewicza pt.: "List do ludożerców"

 

Wirtualna Biblioteka Literatury Polskiej

Linki do: alfabetycznego indeksu autorów, tytułów w porządku chronologicznym, not biograficznych, literatury i kultury - ilustracje.

 

 

Czytanie "Baśni" Hansa Christiana Andersena (1805 - 1875) z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci

"Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci" obchodzony jest 02.04.2023 w rocznicę urodzin duńskiego baśniopisarza H. Ch. Andersena. Jego utwory można poczytać w bibliotece internetowej "Wolne Lektury". W You Tube można obejrzeć film: "Królowa Śniegu" lub posłuchać baśni "Słowik", którą czyta Marcin Sztabiński.

 

Światowy dzień Czytania Tolkiena - 25 marca 2023

Tego dnia wspominamy postać i dorobek najpopularniejszego pisarza fantazy w historii: więcej.

Sprawdź swoją wiedzę w quizie: dzień_czytania_Tolkiena_sprawdz_ile_wiesz_o_krasnoludach_i_hobbitach.

Posłuchaj audiobooków: "Rudy Jill i jego pies", "Hobbit, czyli tam i spowrotem".

 

 

 

 Niestatystyczny.pl

Strona internetowa Niestatystyczny.pl o podtytule: "Nie jestem statystycznym Polakiem, lubię czytać książki" zrzesza miłośników literatury. Na stronie publikowane są ciekawostki dotyczące książek i ich ekranizacji, informacje o konkursach oraz o premierach na polskim rynku. Społeczność zrzeszająca miłośników książek znajduje się tutaj: https://www.facebook.com/lubie.czytac.ksiazki. I tutaj: https://www.instagram.com/niestatystyczny/.

 

Serwis WIKIŹRÓDŁA - 217 181 tekstów 2278 autorów

Wikiźródła, wolna biblioteka - to społeczny projekt, z którego można swobodnie korzystać. Celem twórców serwisu jest utworzenie wolnej biblioteki tekstów źródłowych oraz ich tłumaczeń. Na przykład kto chce zapoznać się z przepisami postnych i jarskich dań z 1927 roku autorstwa Pani Elżbiety zapraszam TUTAJ.

 

Project Gutenberg

Miejsce z tysiącami ebooków po angielsku. Świetny sposób, aby poćwiczyć język obcy albo zapoznać się z tekstem niedostępnym po polsku. Dzięki temu portalowi można zapoznać się z najpopularniejszą wersją francuskiej baśni ludowej o "Pięknej i bestii": https://www.gutenberg.org/files/7074/7074-h/7074-h.htm lub wybrać coś do czytania z książek posortowanych według popularności: https://www.gutenberg.org/ebooks/search/?sort_order=downloads.

 

Musical "Chłopi"

"Chłopi" według powieści Władysława Reymonta to kolejny, po spektakularnym sukcesie "Lalki" musical Wojciecha Kościelniaka. Reżyser ponownie sięga po trudny do przełożenia na język teratralny tekst literacki i z powodzeniem przenosi go na Dużą Scenę Teatru Muzycznego w Gdyni. Jego interpretacja tego dzieła to pierwsza próba opowiedzenia w musicalowy sposób ważkiej lektury. Link: https://vod.tvp.pl/website/chlopi,47294173.

 

Ninateka - filmy, spektakle, koncerty. Oglądaj i słuchaj.

Ninateka to filmy dokumentalne fabularne, reportaże, animacje, filmy eksperymentalne, zapisy spektakli teatralnych i operowych, rejestracje koncertów, relacje dokumentujące życie kulturalne i społeczne oraz audycje radiowe. Wszystkie materiały zamieszczone w NINATECE są bezpłatne. To ponad 7000 darmowych plików audio i wideo. Dostęp do nich nie wymaga logowania i wszystkie materiały są całkowicie wolne od reklam.

 

 

Lekcje o człowieku . Klasyka na nowo odczytana

Jest to bogaty zbiór multimediów na temat lektur szkolnych od średniowiecza po współczesność. Lektur tych jest dwanaście, a materiałów im poświęconych - dużo, dużo więcej. Mogą służyć jako powtórka z lektur przed maturą TUTAJ. Na przykład jedną z lektur są "Opowiadania" Tadeusza Borowskiego.

 

Bezpłatne audiobooki w POLONA.PL

70 audiobooków jest dostępnych bezpłatnie w bibliotece cyfrowej POLONA.PL i na stronie wolnelektury.pl. Pełną listę audiobooków Biblioteka Narodowa prezentuje na stronie internetowej dostępnej pod następującym linkiem: https://bn.org.pl/w-bibliotece/4168-bezplatne-audiobooki-w-polona.pl.html?fbclid=IwAR1vQ1rwFV5BENui31Cw6jD5UC4ipSFRSlIllqeC_VWv_5yJQPgJu8xp1_c.

 

Nowela Marii Dąbrowskiej "Boże Narodzenie"

To ciepła i krzepiąca krótka opowieść o tradycyjnych przygotowaniach do świąt widzianych oczami dzieci w XX wieku. Link do opowiadania: https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/dabrowska-boze-narodzenie/

 

Nowy portal Instytutu Pamięci Narodowej

Znajdziemy tam szereg bezpłatnych publikacji o tematyce historycznej. Link do strony https://edukacja.ipn.gov.pl/edu/

 

 

 

 

MINIszkolenie dla młodzieży: "9 rozpraszaczy, które skutecznie zakłócają TWOJE skupienie - czyli jak zorganizować naukę online?"

Trenerka Anna Płoska, prowadząca to spotkanie, omawia najczęstsze "przeszkadzacze", które towarzyszą młodzieży podczas nauczania zdalnego. Proponuję oglądać od 4:30 - wtedy faktycznie się zaczyna, a całe szkolenie trwa niecałe 45 min. Link do szkolenia: https://csipz.pl/9rozpraszaczy/

 

Spotkanie na temat: "Ciemna strona perfekcjonizmu - jak sobie z nim radzić".

Gościem specjalnym wydarzenia jest Piotr Grzelak - psycholog, szkoleniowiec i coach z 6-letnim doświadczeniem. Na szkoleniu dowiesz się, że nie da się robić rzeczy idealnie, na 100% i że nadmierny perfekcjonizm w naszym życiu prywatnym i zawodowym może wywołać więcej szkód niż dobrego. W 32 minucie pojawia się plansza z cechami charakteryzującymi perfekcjonistów, które są po kolei omawiane. Druga plansza związana z perfekcjonizmem i prokrastynacją pojawia się w 1:03. Zamieszczone są na niej sposoby, jak pomóc sobie z realizacją różnych zadań (po kolei omówione przez P. Grzelaka). Na przykład zasada 3 minut, która polega na tym, że to co sprawia nam trudność, albo to czego nie chcemy robić - postarajmy się robić chociaż przez 3 minuty. Bierzemy stoper, włączamy i robimy przez 3 minuty. Dajemy sobie szansę, wybór - czy będziemy kontynuować, czy nie. Link do strony ze spotkaniem: https://csipz.pl/8zlot/

 

Chmura czytania - kanon kulturalnego człowieka

"Chmura czytania daje książki, które sami chcemy czytać. Książki autorów mówiących rzeczy ważne - warte poznania, przypomnienia, czy wręcz odkrycia na nowo przez współczesnych czytelników" - jak piszą autorzy inincjatywy, związani z Fundacją Festina Lente. Link do portalu: http://chmuraczytania.kartalia.pl/index.php

Polecam przeczytać książkę "Wizyta kapitana Stormfielda w niebie" Marka Twaina. W dużym skrócie autor opisal w niej swoją wizję życia po życiu. Link do książki: http://chmuraczytania.kartalia.pl/uploads/137/files/PDF/Mark%20Twain%20-%20Wizyta%20kapitana%20Stormfielda%20w%20niebie%20-%20wersja%20PDF.pdf

 

Artykuł o Bolesławie Prusie - jednym z pierwszych polskich kolarzy.

Co pisał Bolesław Prus prawie 130 lat temu na temat pojawiających się na przełomie XIX i XX wieku rowerów - rowerów, których spoleczeństwo się bało, a ich użytkowników nazywano lucyferami. Oto link do artykułu: https://rowerowa.pl/news/boleslaw-prus-byl-jednym-z-pierwszych-polskich-kolarzy-w-szkole-tego-nam-nie-powiedzieli?fbclid=IwAR2_KR0Dy6cQamVE-Z5AYveUQBfJGzCTGHgr283o4j8ZA6vemPpnn2HRz3A

 

Serwis: Biblioteka Wolne Lektury - podstawowe źródło bezpłatnych lektur szkolnych

W wyniku zamknięcia szkół i bibliotek Wolne Lektury stały się kluczowym zasobem dla wszystkich, których sytuacja zmusiła do nauki przez internet.

Wcześniej polecałam Czytelnikom obejrzenie sztuki teratralnej "Śluby panieńskie", a teraz zapraszam do lektury książki która znajduje się pod następującym linkiem: https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/fredro-sluby-panienskie/, oczywiście w serwisie Wolne Lektury.

 

NINATEKA - filmy, koncerty, spektale. Oglądaj i słuchaj.

Zapraszam do obejrzenia sztuki teratralnej, klasyki polskiej komedii: "Ślubów panieńskich" Gabrieli Zapolskiej w reżyserii Jana Englerta przygotowanej w Teatrze Narodowym w Warszawie. https://ninateka.pl/film/sluby-panienskie-jan-englert

 

 

 

Techniki nauki

Zapraszam do zapoznania się z cyklem "Techniki nauki" na platformie vod.tvp.pl. Szczególnie polecam "Proste sposoby na szybkie czytanie", a oto link do strony https://vod.tvp.pl/video/techniki-nauki,proste-sposoby-na-szybkie-czytanie,50469010 M. Augustyńska

 

©2020 Technikum nr 2 w Chojnicach